Dopasowanie biżuterii do sylwetki

Naczelną zasadą jaką należy kierować się myśląc o doborze biżuterii, to umiar. Biżuteria powinna dyskretnie podkreślać urodę właścicielki, a nie przyciągać uwagę groteskowym wyglądem, z nadmiarem konkurującej ze sobą biżuterii.

Jak dobrać biżuterię, aby odwrócić uwagę od niedociągnięć natury:

 • krótka szyja
  Należy wybrać delikatny naszyjnik, który nie będzie jej przytłaczał lub długie korale, które optycznie wydłużą szyję. Należy stanowczo unikać ozdób typu „obroża”, ponieważ jeszcze bardziej skrócą szyję. Decydując się na kolczyki, wybierz długie zwisające, poprawią optycznie  proporcje sylwetki. Stanowcza wystrzegaj się kolczyków typu  ‚Koluszka”, „koła”.
 • drobna, filigranowa sylwetka
  Odpowiedni będzie zwracający wisiorek na łańcuszku, lub drobne korale. Kolczyki – raczej drobne. Należy wystrzegać się masywnej biżuterii, która może znacznie przytłaczać sylwetkę.
 • masywna sylwetka
  Niskie Panie o pełnych kształtach, powinny zrezygnować z nadmiernie rzucającej się w oczy biżuterii. Dyskretne kolczyki lub klisy, łańcuszek z subtelnym wisiorkiem, cienka brasoletka, będą odpowienie dla tego typu sylwetki.W przeciewieństwie niskich Pań, wysokie Panie przy kości, mogą pozwolić sobie na ekstrawagancję. Odpowiednia będzie duża i masywna biżuteria, wyszykane wzory i kształty. Bez obawy o narażenie się na śmieszność, można zakładać szerokie bransoletki, dużej średnicy kolczyki – koła, masywne wisory, a nawet kilka sznurów korali. Oczywiście, pamiętajmy o umiarze – nie wszystko naraz.
 • obfity biust
  By odwrócić uwagę od zbyt wydatnego biustu, należy zakładać naszyjniki, korale, długości połowy długości od szyji do linii biustu (mniej więcej do połowy mostka). Warto  wystrzegać długich sznurów korali czy wisiorów, które dodatkowo eksponowałyby biust.
 • masywne ramiona.
  Unikajmy szerokich bransoletek, zarówno tych na przegubie dłoni jak i tych na górnej części ramienia, ponieważ z pewnością jeszcze bardziej wyeksponują masywną budowę ramion. Najodpowiedniejsza będzie, cienka i subtelna bransoletka.